Вівторок, 29 вересня 2020

У першу неділю вересня в українському храмі Атен відбулася чергова катехитична зустріч з апостольським екзархом для католиків Східного обряду в Греції Мануїлом Ніном, присвячена темі псалмів та їхньому значенні в молитві Христової Церкви. Цілі псалми чи їх уривки присутні практично у всіх Богослужіннях, тож тема була актуальною.

«Псалми є збіркою 150 молитовних єврейських поем, котрі сьогодні є молитвами християнськими і для християн. Чи нам, християнам, потрібно молитися псалмами? Чому? Як маємо ними молитися? Декотрі із псалмів мають гарний текст із глибинним змістом. Інші містять текст, що не є простий і легкий для сприйняття, - зазначив владика Мануїл. - я є монахом, окрім того, що є також єпископом, і вже понад 45 років кожного дня я молюся псалмами. Саме тому можу з упевненістю сказати, що псалми є правдивими молитвами. Псалми є християнськими молитвами. Вони є молитвами для християн».

Єпископ зауважив, що Ісус часто використовував псалми як персональну молитву. Ось, наприклад: “Боже мій, Боже мій, чому ти мене покинув?” (Матея 27:46). Ця фраза знаходиться в псалмі 21:2. Водночас Новий Завіт є повний цитувань із псалмів.

Твори Святих Отців Церкви наповнені псалмами як молитвою. В псалмах також знаходяться пророцтва про Христа та про Церкву, додав екзарх для католиків Східного обряду в Греції. «Для Отців Церкви псалми є предметом їхніх проповідей та їхніх коментарів. Чому? Тому що псалми використовуються християнами - ними моляться, їх співають, ними користуються під час Богослужінь, отож важливо щоб люди могли розуміти їхній зміст», - зазначив єпископ.

Владика підкреслив, що використання певних псалмів під час вечірніх чи ранішніх Богослужінь збігається із тим часом доби, в якому ми перебуваємо. «Наприклад, під час 103 псалма згадується про те, що Бог “створив місяць, щоб значити пори; сонце знає свій захід” і в цей спосіб підкреслюється, що ми перебуваємо у вечірньому часі. Натомість на утрені, під час 3 псалма читаємо “я ліг собі й заснув, і пробудився, бо Господь мене зберігає”; а під час 62 псалма підкреслюється наша довіра Божій опіці “Коли згадаю на моїй постелі тебе, під час нічних чувань розмишлятиму про тебе”, - розповів владика Мануїл.

Він також наголосив, що псалми займають справді досить важливе місце під час усіх богослужінь у візантійській традиції. У богослужбових книгах знаходимо потрійне використання та розподіл псалмів: псалми незмінні, псалми змінні та псалми з антифонами.

«Псалми незмінні є тими, що повторюються кожного дня під час богослужінь добового циклу (наприклад, псалом 103 на вечірні). Деякі з них повторюються декілька разів протягом дня: псалом 50 повторюється чотири рази, а псалом 142 двічі. Псалми змінні присутні на утрені та на вечірні. Можна сказати, що молячись всі богослужіння добового циклу, за тиждень можемо перечитати майже всі псалми. В монастирях, де в особливий спосіб дотримуються всіх богослужінь добового циклу, так і є насправді - за тиждень монахи моляться весь Псалтир, тобто усі 150 псалмів», - розповів єпископ.

Владика наголосив, що псалми є різновидом молитви і вони допомагають нам краще молитися та висловлювати свої молитовні почуття із власного серця.

«Один єврей у 20 столітті сказав таку фразу - кожен єврей народжується із Псалтирем у руці. А я дозволю собі сказати, що кожен християнин народжується та помирає із Євангелієм та Псалтирем у руці. Євангеліє є Словом Божим, є доброю новиною Ісуса Христа, є нашим християнським життям; а Псалтир містить в собі молитви, які сам Христос і Його Церква молилися та моляться ось уже протягом багатьох століть», - резюмував промовець.

Церковна Рідна Школа в Будапешті літні канікули завершила мовним табором. Відпочинок проходив в останній тиждень серпня на озері Валенце, неподалік угорської столиці. Цьогоріч школа вперше організувала мовний табір (на другому році існування).

«Протягом насиченої тижневої програми, окрім навчання мови та різних відпочинкових програм, особлива увага приділялась духовній формації дітей: молитві й катехезі», – розповів душпастир для українців греко-католиків Угорщини о. Дам’ян Габорій.

Аніматорами табору були вчителі школи. Це дало можливість дітям потоварищувати зі своїми наставниками перед навчальним роком в Рідній Школі, – зауважила керівник школи Олена Бескоровайна.

Довідка:

Рідна Школа в Будапешті розпочала свою діяльність у вересні 2018 року. Навчальний заклад належить до Українського центру кардинала Гузара. Навчання відбувається по суботах. Школа охоплює навчальну програму для учнів 1- 12 класів, під час якої особлива увага приділяється  вивченню української мови, літератури, історії України, українських культурних традицій. Крім того, відбувається катехизація дітей та підготовка до Першої сповіді. Серед предметів є охорона здоров’я, біологія, прикладне мистецтво. А також діє вокальний гурток, скаутська організація Федерації Скаутів Європи, гімнастика.

За матеріалами пресслужби УГКЦ в Угорщині

30 серпня українська греко-католицька громада Естонії в особливий спосіб молилася за Апостольського адміністратора Естонії єпископа Журдана, який святкував своє 60-річчя.

Після святкової меси на подвір'ї катедрального собору вап. Петра і Павла відбулось святкове прийняття з нагоди ювілею. Від імені української греко-католицької громади Естонії владику Філіппа вітали о. Роман Кіх  та парафіяни храму Богородиці Троєручиці м. Таллінна.

О. Роман перадав єпископу вітання від владики Степана Суса, Голови Пасторально-міграційного відділу УГКЦ та подякував владиці Філіппу за духовні настанови, батьківську опіку та багатолітній мудрий провід та підтримку УГКЦ в Естонії.
Також з нагоди ювілею під час прийняття відбулась презентація книги Індрека Коффа "Повсякденні дива. Історія єпископа Філіппа Журдана".

Владика Філіпп Журдан (Philippe Jean-Charles Jourdan) народився у французькому місті Дакс. 23 березня 2005 року Папа Іван Павло II призначив його титулярним єпископом Пертузи та Апостольським адміністратором Естонії. Єпископські свячення прийняв в Таллінні 10 вересня того ж року. Відтоді опікується і УГКЦ в Естонії.

Для українців греко-католиків, які мешкають на іспанському острові Майорка, призначили душпастиря о. Івана Міляна. У неділю священник відслужив першу Літургію, на якій були присутні близько 100 українців.

Як повідомив о. Іван, наразі на Майорці відбуватимуться Богослужіння щонеділі: у суботу о 18:00 молитимуться за померлих і у неділю о 10:00 - Літургія. «Поки що маємо церкву на околиці міста Пальма у містечку Ель-Ареналь. Церква Покрови Пресвятої Богородиці», - розповів священник.  

Напередодні о. Іван мав зустріч з єпископом Майорки Себастьяном Тальтавуллом (Sebastià Taltavull), в якій також взяв участь вікарій Ординаріату для східних католиків в Іспанії о. Андрес Мартінес Естебан.

Загалом на Майорці зареєстровано близько 5 тисяч українців.

Майже рік вірні УГКЦ на острові перебували без душпастирської опіки, перед цим духовний провід українців здійснював о. Мігель Амброз.

24 серпня 2020 року в храмі Богородиці Троєручиці м. Таллінн з нагоди Дня Незалежності України була відслужена Божественна Літургія за мир в Україні та Панахида за всіма померлими борцями за волю України. Богослужіння очолив душпастир для українців греко-католиків Естонії о. Роман Кіх. Разом з українською громадою молилися і співробітники Посольства України в Естонії.

Після Служби Божої всі присутні мали змогу переглянути документальний фільм "Три Івани" про долю українців, депортованих до Казахстану і ув’язнених у радянських таборах, про непростий шлях до незалежності та ціну, яку заплатили за неї українці. Учасники показу також мали можливість поспілкуватися з режисером стрічки Мариною Ткачук.

Ми на Facebook

Відео

 

Поставити питання

Ваш Email
Імя:
Запитання: