Середа, 20 жовтня 2021

Прот. Іван Говера: Мирянський рух як основа підпільної Церкви. Досвід, який потрібно використати сьогодні

Опубліковано в Семінари для місіонерів П'ятниця, 21 серпня 2015 18:36

Миряни роблять неоціненний внесок в життя Церкви. І сьогодні ми спостерігаємо оживлення мирянського руху, що є продовженням діяльності мирян, яка активно провадилася у підпіллі. Про це заявив прот. Іван Говера, докторант Папського Східного Інституту (Рим) під час духовно-формаційного семінару для підвищення кваліфікацій місіонерів УГКЦ, який ПМВ проводить у м. Яремче.

О. Іван відзначив, що велику підтримку підпільним священикам і єпископам надавали миряни. Їхні помешкання часто ставали місцем проведення богослужінь та уділення Святих Тайн. Вони дбали про християнське виховання дітей, виготовляли та зберігали богослужбове начиння, опікувалися закритими храмами, супроводжували та охороняли своїх душпастирів. "Священик, з огляду на переслідування та небезпеку, не завжди мав можливість та нагоду прийти туди, де потребували його священнодіяння. І тут миряни відігравали важливу роль. Вони вишукували людей: де кому потрібно уділити Таїнство Хрещення, щоб підпільно привести свого греко-католицького священика, часом вночі; кому вділити Таїнство шлюбу, чи освятити хату та багато іншого. Коли контакт був встановлений, тоді повідомлялося священика і його приводили на відповідне місце", - розповів о. Іван.

Він підкреслив, що саме завдяки стійкості та вірності мирян католицькій Церкві, цілі села не перейшли на «православіє». "Хтось з вірних мав ключі від церкви і вночі, коли приходив до них священик, церква відмикалася і правилася Служба, при чому на таких богослужбах було майже ціле село; і не просто були на Службі, але кожен мав приступити до Сповіді та до Причастя", - зазначив о. Іван Говера.

Протоієрей також розповів, чим сьогодні мають займатися миряни у спільноті. "Очевидно, насамперед йдеться про молитву спільноти. В церквах, в школах, в таборах на площах та в різноманітних місцях організовуються молитовні чування (часом нічні), молитви в стилі ТЕЗЕ, молитви на вервиці, Акафісти, Молебні, процесійні походи з нагоди освячення води, полів, закладів… Організовуються Хресні Походи вулицями міст та сіл", - зазначив священик.

Ще одна сфера діяльності для мирян - соціальна. Надання медичної чи психологічної допомоги, речей та продуктів для потребуючих. Ця діяльність особливо актуальна, зважаючи на війну на Сході України через агресію Росії і велику кількість вимушених преселенців.

"Також культурні заходи. Організовуються різні національні та релігійні свята: Різдво, Пасха, Преображення, День Св. Миколая День Матері, Вертепи, Гаївки. Дитячі та молодіжні заходи – катехитичного, спортивного, відпочинкового чи оздоровчого характеру. Це і табори літні чи зимові - в часі канікул, "Веселі канікули з Богом", які набирають все більшого розмаху в Україні. Табори для осіб з особливими вадами та потребами. Допомога священикам в організації Богослужб, освячень, різних дійств", - зазначив о. Іван Говера.

Він також відзначив, що прощі є "важливою точкою як виявлення нашої особистої духовості, готовності до жертви, так і засіб до отримання ласк для інших потребуючих".

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Ми на Facebook

Відео

 

Поставити питання

Ваш Email
Імя:
Запитання: