П'ятниця, 25 травня 2018

О. Юстин Бойко семінаристам: Хто планує служити в Іспанії, Португалії чи Італії, зверніть увагу насамперед на дітей і молодь

Неділя, 09 липня 2017 10:52

Молоде покоління – майбутнє нашої діаспори. Тож священикам, які душпастирюватимуть на місійних теренах, насамперед потрібно звернути увагу на працю з молоддю і дітьми. Про це заявив єромонах Юстин Бойко, студит, експерт ПМВ під час скайп-конференції, розповідаючи учасникам місійного спецкурсу ПМВ, що триває в Івано-Франківську, про збереження національної і духовної ідентичності в умовах міграції.

“Напевно, всі ви чули притчу про блудного сина або про милосердного батька. Коли молодий чоловік дозріває до певного віку і набирає певного статусу, він вирішує, що настав час йому відокремитися від батька. Він просить, здається цілком справедливо, частину свого маєтку і вирушає в інші краї. Що цікаво, у тих краях була йому свобода, але вона була йому не під силу. Бо свобода вимагає величезної відповідальності. Від розтратив все своє майно, поводився, як його оточення, занедбав себе, як людина. І євангеліст звертає увагу на один важливий момент: опам’ятавшись, він згадав дім батька свого, кажучи сам собі, що у домі батька мого слуги навіть так не живуть, як живу я тепер. І вирішив повернутися до дому батька свого. Ось що означає ідентичність - це те, що закладене в людині як фундамент і при будь-яких потрясіннях людина знає, ким вона є, куди прямує і яка її ціль в житті”, - зазначив о. Юстин.

Він підкреслив, що будь-яка ідентичність - і національна, і духовна - відіграє важливу роль у житті людини. Але в умовах міграції вона вимагає неабиякої праці над собою.  “Духовна ідентичність, або християнська, полягає в тому, щоби людина у своєму житті, незалежно від обставин, в які б не потрапила, була вірна Христові і його заповідям, та намагалася ці заповіді реалізовувати в житті. Ця християнська ідентичність у нашому народі сильно пов’язана з національною”, - зауважив єромонах.

О. Юстин відзначив, що не завжди національна та духовна ідентичність витримує випробування міграцією. І українці, які виїхали, поводяться по різному. Одні залишають свою духовну і національну ідентичність в Україні, інші плекають її за кордоном.

“Якщо говорити загалом про сучасну міграцію, то вона економічна. Основне бажання людей, які поїхали за кордон, було заробити кошти, утримати родину, допомогти вивчити дітей. Перед тим було ще кілька хвиль міграції. Одна з хвиль носила політичний характер. Так, в Англії опинилися переважно вояки з СС “Галичина”. Вони там одружилися на польках та українках і як люди військові вони там зуміли досить швидко налагодити своє громадське, церковне і навіть політичне життя. І до сьогодні та еміграція має величезну інфраструктуру. Так само як Канада і США”, - відзначив священик.

О. Юстин розповів, що теперішня міграція українців у Європі різноманітна. Так, в Італії і частині Іспанії еміграція переважно має “жіноче обличчя”. А до Португалії і Іспанії на початках їхали переважно чоловік, які згодом почали возз’єднувати свої родини і народжувати дітей. “Ми нещодавно відвідували з ПМВ на чолі з владикою Йосифом Міляном Португалію і Іспанію. І можу сказати, що діти з України, які там народилися, вже не цілком свідомі своєї національної ідентичності. Це саме стосується і духовної. Відбувається суботня і недільна катехизація у школах при наших парафіях. Натомість катехизацію у загальних школах проводять римо-католицькі священики, і дитина часом не може усвідомити, ким вона є. Якщо батьки у родинах не плекають національне і духовне, то така дитина буде блукати як блудний син, поки не знайде своє коріння”, - зазначив єромонах.

Говорячи про українців в умовах міграції, о. Юстин відзначив, що існує кілька моделей поведінки. “Перша - створення гетто, коли намагаються побудувати Україну на території, де зупинилися. Не бажають інтегруватися у країну походження, її традиції і хочуть залишитися на тому рівні, якому є. Ці люди не ростуть. Не пізнають культуру, не вчать мову”, - зауважив експерт ПМВ.

Друга негативна тенденція, відзначив священик, це “маятник”. “Це люди, які не є ані в Україні, ані в країні свого перебування. Вони не знають, де будуть за рік чи два. У них все тимчасово. Але відомо, що немає нічого більш сталого ніж тимчасовість”, - зауважив о. Юстин.

Найкраща модель поведінки мігранта, відзначив священик, це “чужого навчатись і свого не цуратись”. “Така міграція зараз у Іспанії і Португалії і жевріє в Італії”, - додав він.

Єромонах підкреслив, що молоде покоління – майбутнє нашої діаспори. І заохотив семінаристів, які планують душпастирювати на місійних теренах, насамперед звернути увагу на працю з молоддю і дітьми. “Діти, які там виховуються, - зовсім іншої ментальності. І треба докласти зусиль у праці з ними. Хто планує служити в Іспанії, Португалії чи Італії, зверніть увагу у першу чергу на дітей і молодь. Це майбутнє нашої діаспори і нашої Церкви”, - наголосив о. Юстин.

Він  наголосив, що духовну і національну ідентичність потрібно зберігати. “Духовна ідентичність, Законі Божі - любові Бога і ближнього - є незмінні, відколи були проголошені Господом. Але вони знаходять інші форми реалізації у часі, якому ми перебуваємо. І важливо на міграції допомогти людям знайти або розпізнати своє духовне коріння. Також людям потрібно пояснити: незалежно від того, де ти є, Бог тебе провадить, тож намагайся у своєму житті побачити руку Божу, неважливо, що ти зробив деякі помилки у житті”, - підкреслив священик.

Також, зауважив о. Юстин Бойко, щоби зберегти свою національну ідентичність, треба добре знати свою культуру, менталітет і історію. “Національна ідентичність не означає уподобання якихось політичних партій чи політичних інтересів. Наші українці у діаспорі поділилися дуже сильно. Але ми є діти одного народу. Це головне”, - наголосив священик.

Він також закликав семінаристів послужити на місійних теренах. “Спробуйте себе у душпастирстві мігрантів: вивчите мову, пізнаєте культуру, наберетеся досвіду”, - резюмував о. Юстин.

Цього року практичний спецкурс ПМВ з місійного служіння для семінаристів відбувається в Івано-Франківській Духовній Семінарії ім. Св. Свящ. Йосафата з 3 по 9 липня.

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Ми на Facebook

Відео

 

Поставити питання

Ваш Email
Імя:
Запитання: