Неділя, 29 листопада 2020

Григорій Селещук презентував семінаристам концепції сприйняття мігрантів

Субота, 31 жовтня 2020 22:09

Основна мета виїзду українських трудових мігрантів спрямована на сім’ю. Та парадокс полягає в тому, що сім’я стає першою жертвою цієї міграції. Про це заявив керівник департаменту адвокації та лобіювання інновацій Карітас України Григорій Селещук, представляючи вихованцям Львівської духовної семінарії ситуацію з українськими мігрантами, переселенцями і біженцями у рамках “експрес” спецкурсу ПМВ.

«Міграція має як позитивні, так і негативні наслідки. Коли проводять опитування серед мігрантів, чому вони виїхали, то серед головних причин називають: покращити матеріальний стан, підлікувати рідних або дати освіту дітям. Тобто здебільшого мета виїзду спрямована на сім’ю. Водночас, як це не парадоксально звучить, сім’я стає першою жертвою тієї міграції. Діти залишаються без батьківської опіки, переважно в підлітковому віці, коли присутність батьків дуже важлива. Трудова міграція також спричиняє розлучення. Сім’ї розбиваються. Водночас існують і позитивні моменти. Люди, які виїжджають, здобувають нові навички, новий досвід, знання, відбувається зміна їх ментальності», - зазначив Григорій Селещук.

Експерт підкреслив, що існують і економічні вигоди від міграції. Так, українська трудова міграція є основним інвестором в економіку нашої держави. «Минулого року говорили про 9-12 млрд доларів переказів від трудових мігрантів в Україну. Розмір прямих іноземних інвестицій в українську економіку в рази менше», - зазначив доповідач.

Він також зауважив, що сьогодні досить часто можна почути, як про міграцію, мігрантів і переселенців говорять з осудом, навіть християни. «Хочу наголосити, міграція існувала завжди.  Ми знаємо про Велике переселення народів у II ст до н.е. Самі українці часто були задіяні у різних міграційних процесах. У XVIII столітті - переселення на Кубань після руйнування Січі, у XIXстолітті -  перша хвиля трудової міграції. Щодо внутрішньої міграції, то тільки після Чорнобиля виселили понад 100 тисяч осіб з Прип’яті, Чорнобиля і всіх навколишніх сіл. Остання хвиля внутрішньою міграції викликана війною на Сході», - зазначив доповідач.

Григорій Селещук також презентував семінаристам три групи концепцій сприйняття мігрантів.

Перша – мультикультуралізму. «Ця концепція поширена у Європі. Її суть така: кожен, хто приїжджає з іншого культурного середовища з іншими менталітетом, мовою, досвідом, привозить з собою частинку іншої культури і робить свій внесок у велику мультикультурну мозаїку цього суспільства», - зазначив експерт.

Друга група концепцій – «плавильний котел». «Ця концепція поширена в країнах Північної Америки – США, Канада. Суть - кожен з чужинців привозить у нову культуру свої традиції, національні звичаї і ніби вкидає у загальний котел. І це суспільство переплавлює все і видає щось нове. Найяскравіший приклад: піца - італійська страва, але в Америці мало не національна.  Це внесок італійців», - розповів Григорій Селещук.

Він також відзначив, що третя концепція спрямована на асиміляцію людей. «Це ніби розчинення новоприбулих. Ви приїхали до нас, тож будьте такими, як ми», - пояснив експерт.  

«У ваших рідних містах є або хтось з переселенців, або хтось виїхав за кордон працювати або приїхав до нас. До України, до речі, все більше приїжджає іноземців, зокрема китайців, арабів. Порозмисліть над тим: як ви ставитеся до них, до всіх цих мігрантів? Яка з концепцій вам підходить? І як це відіб’ється на вашому служінні? Це допоможе вам будувати ставлення до мігрантів, переселенців і іммігрантів на ваших парафіях чи в Україні, чи за кордоном. І пам’ятаймо, що одне з діл милосердя - прийняти подорожнього», - резюмував Григорій Селещук.

Зазвичай Спецкурс місійного служіння, який ПМВ проводить уже 10 років для семінаристів передостаннього року навчання, триває влітку цілий тиждень. На жаль, ситуація з поширенням коронавірусу не дозволила цього року провести цей курс і зібрати спільно вихованців усіх семінарій УГКЦ.  Тому вПМВ вирішили провести одноденний «експрес» курс окремо для кожної семінарії для ознайомлення з важливими аспектами служіння українцям греко-католикам поза межами України.

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Ми на Facebook

Відео

 

Поставити питання

Ваш Email
Імя:
Запитання: