Вівторок, 29 вересня 2020

Владика Мануїл Нін українській громаді Атен: Псалми є правдивими молитвами

Понеділок, 07 вересня 2020 15:04

У першу неділю вересня в українському храмі Атен відбулася чергова катехитична зустріч з апостольським екзархом для католиків Східного обряду в Греції Мануїлом Ніном, присвячена темі псалмів та їхньому значенні в молитві Христової Церкви. Цілі псалми чи їх уривки присутні практично у всіх Богослужіннях, тож тема була актуальною.

«Псалми є збіркою 150 молитовних єврейських поем, котрі сьогодні є молитвами християнськими і для християн. Чи нам, християнам, потрібно молитися псалмами? Чому? Як маємо ними молитися? Декотрі із псалмів мають гарний текст із глибинним змістом. Інші містять текст, що не є простий і легкий для сприйняття, - зазначив владика Мануїл. - я є монахом, окрім того, що є також єпископом, і вже понад 45 років кожного дня я молюся псалмами. Саме тому можу з упевненістю сказати, що псалми є правдивими молитвами. Псалми є християнськими молитвами. Вони є молитвами для християн».

Єпископ зауважив, що Ісус часто використовував псалми як персональну молитву. Ось, наприклад: “Боже мій, Боже мій, чому ти мене покинув?” (Матея 27:46). Ця фраза знаходиться в псалмі 21:2. Водночас Новий Завіт є повний цитувань із псалмів.

Твори Святих Отців Церкви наповнені псалмами як молитвою. В псалмах також знаходяться пророцтва про Христа та про Церкву, додав екзарх для католиків Східного обряду в Греції. «Для Отців Церкви псалми є предметом їхніх проповідей та їхніх коментарів. Чому? Тому що псалми використовуються християнами - ними моляться, їх співають, ними користуються під час Богослужінь, отож важливо щоб люди могли розуміти їхній зміст», - зазначив єпископ.

Владика підкреслив, що використання певних псалмів під час вечірніх чи ранішніх Богослужінь збігається із тим часом доби, в якому ми перебуваємо. «Наприклад, під час 103 псалма згадується про те, що Бог “створив місяць, щоб значити пори; сонце знає свій захід” і в цей спосіб підкреслюється, що ми перебуваємо у вечірньому часі. Натомість на утрені, під час 3 псалма читаємо “я ліг собі й заснув, і пробудився, бо Господь мене зберігає”; а під час 62 псалма підкреслюється наша довіра Божій опіці “Коли згадаю на моїй постелі тебе, під час нічних чувань розмишлятиму про тебе”, - розповів владика Мануїл.

Він також наголосив, що псалми займають справді досить важливе місце під час усіх богослужінь у візантійській традиції. У богослужбових книгах знаходимо потрійне використання та розподіл псалмів: псалми незмінні, псалми змінні та псалми з антифонами.

«Псалми незмінні є тими, що повторюються кожного дня під час богослужінь добового циклу (наприклад, псалом 103 на вечірні). Деякі з них повторюються декілька разів протягом дня: псалом 50 повторюється чотири рази, а псалом 142 двічі. Псалми змінні присутні на утрені та на вечірні. Можна сказати, що молячись всі богослужіння добового циклу, за тиждень можемо перечитати майже всі псалми. В монастирях, де в особливий спосіб дотримуються всіх богослужінь добового циклу, так і є насправді - за тиждень монахи моляться весь Псалтир, тобто усі 150 псалмів», - розповів єпископ.

Владика наголосив, що псалми є різновидом молитви і вони допомагають нам краще молитися та висловлювати свої молитовні почуття із власного серця.

«Один єврей у 20 столітті сказав таку фразу - кожен єврей народжується із Псалтирем у руці. А я дозволю собі сказати, що кожен християнин народжується та помирає із Євангелієм та Псалтирем у руці. Євангеліє є Словом Божим, є доброю новиною Ісуса Христа, є нашим християнським життям; а Псалтир містить в собі молитви, які сам Христос і Його Церква молилися та моляться ось уже протягом багатьох століть», - резюмував промовець.

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Ми на Facebook

Відео

 

Поставити питання

Ваш Email
Імя:
Запитання: